Jak przeprowadzić podział majątku?

Poniżej przedstawiamy Państwu o czym należy pamiętać aby skutecznie i szybko podzielić majątek niezależnie od tego czy znajduje się on w Bytomiu czy w innym miejscu.

Podział majątku to zazwyczaj dość problematyczna sprawa, która niejednokrotnie nie przebiega w pokojowej atmosferze. Małżonkowie po rozwodzie lub w trakcie postępowania rozwodowego, często nie są do siebie nastawieni zbyt przychylnie. Aby nie dać ponieść się emocjom można poszukać fachowego wsparcia u adwokata, który będzie czuwał nad tym, aby sprawa o podział majątku przebiegła sprawnie i bez niespodzianek.

Dobry adwokat specjalizujący się w sprawach szybkiego podziału majątku to specjalista wysokiej klasy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z jego pomocy, zwłaszcza jeżeli chcemy dokonać podziału majątku równolegle z orzeczeniem rozwodu, co jednak jest możliwe tylko w przypadku wcześniejszego powstania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej.

Spis treści

1. Podział majątku a rozwód
2. Wspólnota majątkowa po ślubie
3. Cel: umowa między stronami

Jak przekonują sami adwokaci – podział majątku nie należy do łatwych spraw sądowych. Wsparcie doświadczonego adwokata może okazać się bardzo pomocne w przejściu przez sprawę podziału majątku. W czym konkretnie może pomóc adwokat? Na najważniejsze pytania w tym obszarze odpowiadamy w poniższym wpisie.

Podział majątku a rozwód

W przypadku sprawy o rozwód bez orzekania o winie oraz wtedy gdy jeden z małżonków bierze winę za rozpad pożycia małżeńskiego na siebie przy obopólnej zgodzie na podział zgromadzonych w czasie małżeństwa dóbr rozpoznanie kwestii podziału majątku wspólnego przez sąd wydaje się być proste i bezproblemowe. Postępowanie sądowe w takich przypadkach jest uproszczone, a w związku z tym i skuteczny podział majątku może okazać się tylko formalnością. Komplikacje pojawiają się wtedy, gdy małżonkowie nie są zgodni co do warunków podziału majątku wspólnego, wówczas wsparcie dobrego adwokata specjalizującego się w tego rodzaju sprawach może okazać się bardzo pomocne.

Wspólnota majątkowa po ślubie

W obecnych czasach nadal dość mało par decyduje się na to, by podpisać umowę rozdzielności majątkowej – powszechnie zwanej intercyzą. W konsekwencji jej braku, po zawarciu związku małżeńskiego, niemal wszystkie dobra nabyte podczas jego trwania, należą po równi do każdego z małżonków. Wówczas po podjęciu decyzji o rozwodzie i podziale majątku wspólnego może okazać się, iż bez fachowego wsparcia doświadczonego prawnika, sprawa może ciągnąć się latami, zwłaszcza w przypadku gdy do podziału zostaje wspólne mieszkanie lub dom. Małżonkowie mają możliwość wyboru kilku sposobów podziału majątku wspólnego m.in. sprzedaż i podział uzyskanej z tego tytułu kwoty lub przyznanie składnika majątku na własność jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego. Pomocy w wyborze najbardziej odpowiedniego sposobu pomoże dokonać prawnik specjalizujący się w sprawach związanych z podziałem majątku, dzięki czemu podział tegoż majątku może być szybki i skuteczny.

Cel: umowa między stronami

Jednym z najszybszych sposobów na skuteczny podział majątku pozostaje umowa między stronami. Aby mieć pewność, iż umowa ta odpowiednio zabezpiecza nasze interesy warto udać się na konsultację do dobrego prawnika.

Jakie uprawnienia wynikają z ustawy w sprawie koronawirusa?Porady prawne w czasie epidemii