Jak przeprowadzić podział majątku?
Poniżej przedstawiamy Państwu o czym należy pamiętać aby skutecznie i szybko podzielić majątek niezależnie od tego czy znajduje się on w Bytomiu czy w innym miejscu.
Podział majątku to zazwyczaj dość problematyczna sprawa, która niejednokrotnie nie przebiega w pokojowej atmosferze. Małżonkowie po rozwodzie lub w trakcie postępowania rozwodowego, często nie są do siebie nastawieni zbyt przychylnie. Aby nie dać ponieść się emocjom można poszukać fachowego wsparcia u adwokata, który będzie czuwał nad tym, aby sprawa o podział majątku przebiegła sprawnie i bez niespodzianek.
Dobry adwokat specjalizujący się w sprawach szybkiego podziału majątku to specjalista wysokiej klasy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skorzystać z jego pomocy, zwłaszcza jeżeli chcemy dokonać podziału majątku równolegle z orzeczeniem rozwodu, co jednak jest możliwe tylko w przypadku wcześniejszego powstania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej.
Spis treści
1. Podział majątku a rozwód
2. Wspólnota majątkowa po ślubie
3. Cel: umowa między stronami
Jak przekonują sami adwokaci – podział majątku nie należy do łatwych spraw sądowych. Wsparcie doświadczonego adwokata może okazać się bardzo pomocne w przejściu przez sprawę podziału majątku. W czym konkretnie może pomóc adwokat? Na najważniejsze pytania w tym obszarze odpowiadamy w poniższym wpisie.
Podział majątku a rozwód
W przypadku sprawy o rozwód bez orzekania o winie oraz wtedy gdy jeden z małżonków bierze winę za rozpad pożycia małżeńskiego na siebie przy obopólnej zgodzie na podział zgromadzonych w czasie małżeństwa dóbr rozpoznanie kwestii podziału majątku wspólnego przez sąd wydaje się być proste i bezproblemowe. Postępowanie sądowe w takich przypadkach jest uproszczone, a w związku z tym i skuteczny podział majątku może okazać się tylko formalnością. Komplikacje pojawiają się wtedy, gdy małżonkowie nie są zgodni co do warunków podziału majątku wspólnego, wówczas wsparcie dobrego adwokata specjalizującego się w tego rodzaju sprawach może okazać się bardzo pomocne.
Wspólnota majątkowa po ślubie
W obecnych czasach nadal dość mało par decyduje się na to, by podpisać umowę rozdzielności majątkowej – powszechnie zwanej intercyzą. W konsekwencji jej braku, po zawarciu związku małżeńskiego, niemal wszystkie dobra nabyte podczas jego trwania, należą po równi do każdego z małżonków. Wówczas po podjęciu decyzji o rozwodzie i podziale majątku wspólnego może okazać się, iż bez fachowego wsparcia doświadczonego prawnika, sprawa może ciągnąć się latami, zwłaszcza w przypadku gdy do podziału zostaje wspólne mieszkanie lub dom. Małżonkowie mają możliwość wyboru kilku sposobów podziału majątku wspólnego m.in. sprzedaż i podział uzyskanej z tego tytułu kwoty lub przyznanie składnika majątku na własność jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego. Pomocy w wyborze najbardziej odpowiedniego sposobu pomoże dokonać prawnik specjalizujący się w sprawach związanych z podziałem majątku, dzięki czemu podział tegoż majątku może być szybki i skuteczny.
Cel: umowa między stronami
Jednym z najszybszych sposobów na skuteczny podział majątku pozostaje umowa między stronami. Aby mieć pewność, iż umowa ta odpowiednio zabezpiecza nasze interesy warto udać się na konsultację do dobrego prawnika.