Kim tak naprawdę jest adwokat?
Wiele osób zadaje sobie pytanie – kto to jest adwokat? Najprościej mówiąc, jest to prawnik, który ukończył studia prawnicze najwyższego stopnia. Kluczowa jest również ocena otrzymana z egzaminu państwowego. Żeby zostać prawnikiem, a następnie adwokatem, konieczne jest doświadczenie.
Wiele osób decyduje się na odbycie praktyk w kancelarii adwokackiej. Adwokat posiada najszersze uprawnienia ze wszystkich prawników, dlatego może występować w każdej sprawie w sądach wszystkich instancji. Uzyskanie samego tytułu magistra prawa nie jest wystarczające do odpowiedzialnego wdrażania wiedzy prawniczej w życie. Odpowiada się bowiem za dobro klienta, dlatego nie można narażać go na żadne poważne konsekwencje. Nauka zawodu to przede wszystkim zdobywanie wiedzy prawniczej, ale liczy się także proces nabywania umiejętności skutecznego przekonywania sądów do swoich racji. Adwokaci muszą bezwzględnie przestrzegać surowych norm etycznych.
Adwokat – kto to jest?
Adwokat zdobywa uprawnienia zawodowe przez długi czas. Specjalista musi przejść długa i żmudną edukację, co przekłada się na gruntowne doświadczenie i ogromną wiedzę prawniczą. Ukoronowaniem drogi jest zdanie egzaminu adwokackiego, który obejmuje prawo cywilne, prawo karne, prawo rodzinne, prawo administracyjne, prawo pracy oraz prawo spadkowe. Zgłaszając się ze swoim problemem do adwokata, ma się gwarancję, że jest się w dobrych rękach.
Radca prawny a adwokat
Adwokat a radca prawny – czy te zawody czymś się różnią? Radca prawny jest prawnikiem, który ukończył aplikację radcowską oraz uzyskał wpis na listę radców prawnych, która jest prowadzona przez właściwą miejscowo Okręgową Izbę Radców Prawnych. Praca dla radcy prawnego opiera się na występowaniu przed sądem, reprezentując swoich klientów, we wszystkich sprawach z wyjątkiem większości spraw karnych.
Prawnik a adwokat
Prawnik to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra nauk prawnych. Do jej zadań może należeć doradztwo prawne. Osoba taka może również kontynuować naukę i kończąc kilkuletnią aplikację, uzyskać prawo do wykonywania zawodu, np. adwokata, radcy prawnego, komornika czy prokuratora.
Zawody radcy prawnego, adwokata i prawnika są pokrewne, jednak różnią się zakresem kompetencji występowania przed sądami powszechnymi. Wiele osób, zanim zdecyduje się zgłosić ze sprawą do konkretnego specjalisty, zastanawia się nad tym, ile kosztuje adwokat. W tym celu warto skontaktować się z wybraną kancelarią, gdyż koszt zależy od stopnia skomplikowania danej sprawy.