Jak sprawnie przeprowadzić sprawę spadkową?
Niezależnie od tego czy sprawa spadkowa odbywa się w Bytomiu czy w innym mieście, wcale nie musi wiązać się z ogromnymi nerwami czy stresem, a także długim czasem jej realizacji. Wybierając usługi doświadczonego prawnika specjalizującego się w prawie spadkowym, można oczekiwać na pomoc w szybkim i bezproblemowym załatwieniu wielu spraw. Jak przebiegają tego rodzaju sprawy? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.
Spis treści
1. Wstęp do artykułu
2. Spadek bez testamentu
3. Urzędowe potwierdzenie prawa do spadku
4. Ważne terminy
Wstęp do artykułu
O czym warto pamiętać, czego unikać i u kogo szukać pomocy, chcąc sprawnie przeprowadzić sprawę spadkową. O tym wszystkim przeczytamy w niniejszym artykule. Warto, bo nieznajomość prawa może tylko zaszkodzić.
Śmierć bliskiej osoby zawsze jest bardzo trudnym, a często nawet traumatycznym przeżyciem. Warto jednak pamiętać, by stać na straży swoich praw i walczyć o nie przy wsparciu doświadczonego prawnika. Dzięki jego obecności cały proces spadkowy może ulec zdecydowanemu skróceniu, a ostateczny jego finał, może przynieść tak upragniony spokój i zadowolenie. Na co można liczyć, wybierając usługi dobrego prawnika?
Spadek bez testamentu
Gdy osoba zmarła nie pozostawiła spisanego wcześniej testamentu, proces dziedziczenia przebiegać będzie według obowiązujących ustawowych reguł dziedziczenia. Przepisy określają kto i w jakiej kolejności i w jakim udziale będzie dziedziczył. W pierwszej kolejności dziedziczyć będą dzieci spadkodawcy oraz małżonek, przy czym zaznacza się, że udział spadkowy małżonka nie może być mniejszy niż ¼ spadku. Sytuacja komplikuje się gdy w krąg dziedziczących wchodzą inne osoby – wówczas o szczegóły warunków dziedziczenia warto zapytać prawnika, który prowadząc sprawę spadkową będzie nad nią czuwał oraz na bieżąco nas informował.
Urzędowe potwierdzenie prawa do spadku
Podstawą dobrze prowadzonej sprawy spadkowej w Bytomiu czy też w innym mieście jest potwierdzenie prawa do spadku. Można to zrobić na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym będzie złożenie do sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania spadkodawcy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. I choć w internecie można znaleźć przykładowe wzory wniosku skorzystanie ze wsparcia doświadczonego prawnika, który profesjonalnie go wypełni i zadba o prawidłowe uiszczenie opłat sądowych może znacząco wpłynąć na szybkość postępowania. Drugi sposób polega na udaniu się do notariusza i sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. Ta opcja najczęściej jest szybsza niż droga sądowa, jednakże jest możliwa wyłącznie wówczas, gdy wszyscy dziedziczący wyrażą taką wolę. Warto zaznaczyć, że podobnie wygląda sytuacja z potwierdzeniem prawa do spadku wtedy, gdy zmarły sporządził testament. W przypadku sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza należy pamiętać o tym, iż w kancelarii muszą stawić się wszyscy spadkobiercy.
Ważne terminy
Dobry prawnik potwierdzi, że warto pamiętać o przestrzeganiu terminów w przypadku stwierdzenia nabycia spadku oraz poświadczenia dziedziczenia. Te czynności nie mogą nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od daty otwarcia spadku i wówczas, gdy nie wszyscy ze znanych spadkobierców zdążyli złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu. Tutaj ważną kwestią pozostaje ochrona przed długami spadkowymi, o czym z pewnością poinformuje każdy dobry prawnik specjalizujący się w sprawach spadkowych.