Pozew o rozwód bez orzekania o winie – co trzeba wiedzieć?
Napisanie dobrego pozwu o rozwód bez orzekania o winie wcale nie należy do najprostszych zadań. Często w pozwach znajdują się błędy, które znacząco spowalniają przebieg sprawy. To dlatego warto na samym wstępie dowiedzieć się, jak sporządzić tego typu dokument.
JAK NAPISAĆ POZEW O ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE?
Źle napisany pozew o rozwód bez orzekania o winie wyklucza sprawny przebieg sprawy. Jeśli w pozwie zabraknie jakiejkolwiek informacji, która jest wymagana przez prawo, zostaniemy wezwani przez Sąd do uzupełnienia braków formalnych pozwu. Koniecznie trzeba to zrobić w wyznaczonym terminie. Niestety, zanim Sąd ponownie zajmie się naszą sprawą, minie sporo czasu.
PRZYGOTOWANIE POZWU O ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE
Pierwszym krokiem jest zastanowienie się, jaki cel chcemy osiągnąć. Przeważnie celem jest szybki przebieg sprawy, bez zaogniania konfliktu przed Sądem czy wzajemnych pretensji. Przeważnie jak najszybciej chcemy rozpocząć nowe życie po rozwodzie, dlatego sprawny przebieg sprawy sądowej ma kluczowe znaczenie.
Ważne jest, by pozew o rozwód bez orzekania o winie był pozbawiony braków formalnych. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu rozwodu bez orzekania o winie, pozew powinien być sporządzony w ten sposób, by małżonek lub małżonka po przeczytaniu go, wyraził/a zgodę na rozwód bez orzekania o winie. Pozew o rozwód powinien zawierać przede wszystkim informacje na temat tego kiedy i gdzie strony się poznały, jak początkowo układało się małżeństwo, co wpłynęło na podjęcie decyzji o rozwodzie oraz kiedy ustały wszelkie więzi pomiędzy stronami. W przypadku pozwu o rozwód bez orzekania o winie, wniosek taki musi być zawarty w pozwie, przy czym druga strona musi wyrazić zgodę na brak orzekania co do winy rozpadu małżeństwa. Nadto należy wskazać, czy z małżeństwa pochodzą wspólne dzieci, a jeśli tak to opisać kwestię dotyczącą władzy rodzicielskiej, pieczy, kontaktów oraz alimentów. Gotowy pozew składamy w dwóch egzemplarzach do właściwego Sądu Okręgowego. W załączeniu przedkładamy potwierdzenie uiszczenia opłaty sądowej – 600 zł oraz wszelkie dokumenty zawnioskowane w pozwie jako dowody, takie jak m.in. skrócony odpis aktu małżeństwa czy też skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.
ROZWÓD BEZ ORZEKANIA O WINIE
Istotnym jest także, że jeśli zależy nam na szybkim przebiegu sprawy rozwodowej, pozew musimy napisać bez emocji. Nie wypominamy błędów drugiej stronie, nie wytykamy wad, nie opisujemy szczegółowo całej historii. Oczywistym jest fakt, że pozew rozwodowy musi się odnosić do przebiegu małżeństwa, jednak warto to zrobić w dyplomatyczny sposób.