Dlaczego warto mieć adwokata?

Problemy związane z prawem mogą przytrafić się każdemu. Czasami wiele osób czuje pewną obawę przed skierowaniem danej sprawy czy sporu do rozstrzygnięcia drogą sądową. Na pierwszą myśl przychodzą wtedy sytuację, w której nasza rozprawa ciągnie się przez wiele lat, powodując stratę czasu i pieniędzy. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że taki negatywny scenariusz nie zawsze musi się spełnić. Niektóre sprawy ze względu na fakt, że są jasne i klarowne mogą zostać rozwiązane bardzo szybko. Wystarczy, że po naszej stronie będzie stało doświadczony adwokat, dzięki czemu pomagając wygrać nam daną sprawę, sąd obciąży kosztami postępowania przegranego w sprawie. Dlaczego warto mieć swojego adwokata? Zapraszamy do lektury.

Prawnik przez duże „P”

Nie od dziś wiadomo, że prawnik prawnikowi nierówny. Tak jak w każdym zawodzie i specjalizacji, możemy trafić na fachowca, ale również na osobę nastawioną wyłącznie na swój zysk, który otrzyma bez względu na to, czy pomoże nam wygrać sprawę, czy nie. Należy dodać, że bez względu na to, czy prowadzimy własną działalność, czy jesteśmy osobami prywatnymi, warto wybrać swojego zaufanego i sprawdzonego prawnika, który pomoże nam w każdej sprawie. Dodatkowo zalecamy zorientować się w środowisku i poczytać opinię, na temat specjalizacji i dziedziny danego adwokata. Jedni zajmują się sprawami rozwodowymi, inni nieruchomościami, a jeszcze inny obsługuje spółki handlowe. Dobrym rozwiązaniem jest również poczytanie opinii o kancelarii.

Nie każda sprawa jest przegrana

Na pytanie, dlaczego warto mieć swojego zaufanego prawnika, jest wiele odpowiedzi. Pierwszą z nich jest świadomość, że życie potrafi zaskakiwać. Nawet jeżeli nigdy nie byliśmy w sądzie, nigdy nie wiemy, czy w przyszłości nie będziemy do tego zmuszeni. W takiej stresowej sytuacji szukanie odpowiedniego prawnika może stanowić nie lada problem. Warto więc zabezpieczyć się na zaś i poszukać osoby, która pomoże nam w każdym prawnym problemie.

Na czym polega prawo do obrony?

Według litery prawa każda osoba posiada prawo do obrony w sądzie. W praktyce oznacza to, że oskarżony ma możliwość złagodzenia lub usunięcia kary, poprzez przedstawienie odpowiednich dowodów działających na jego korzyść. Jeżeli rezygnujemy z takiej możliwości, musimy liczyć się z tym, że rozprawa będzie odbywała się obok nas. Sąd wysłucha oskarżyciela, ale w przypadku naszego milczenia nie będzie mógł skonfrontować jego wersji zdarzeń z naszą. Niestety działa to znacząco na naszą niekorzyść.

Jeżeli chodzi o sytuację prawną w Polsce, każdy oskarżony dostaje obrońcę z urzędu. Dla prawnika jest to sprawa pro bono, za którą nie pobiera wynagrodzenia. Najczęściej jednak jest to osoba na stałe pracująca w sądzie i zajmująca się reprezentowaniem osób, nieposiadających własnego obrońcy. W takiej sytuacji pozostaje jedynie pytanie, czy prawnik z urzędu będzie bronił naszych interesów tak samo, jak znana nam i zaufana osoba. Poddajemy to wątpliwości i zalecamy, aby znaleźć odpowiednią osobę bez względu na sytuację, w jakiej obecnie się znajdujemy. Życie potrafi bowiem zaskakiwać w sposób przyjemny, ale również niekorzystny.